model psychopatologii rozwojowej (developmental psychopathology) Liottiego
Gdyby prześledzić trochę inaczej hierarchiczno -heterarchiczną strukturę systemów neurobiologicznych, które są wrodzone, więc wszyscy je posiadamy jako ludzie, to warto byłoby sobie je uporządkować śledząc również to, co powiedział Pierre Janet o "systemach akcji".
Kiedy spojrzymy na diagram poniżej, to u dołu po lewej stronie mamy system neurobiologiczny obrony (życia), czyli mobilizujący nas do obrony własnego życia, kiedy czujemy, iż jest ono zagrożone (tak w uproszczeniu). Pionowo nad nim hierarchicznie nadbudowuje się system przywiązania, czyli ten, który w sytuacji dla nas niebezpiecznej każe nam szukać ochronnej bliskości drugiego człowieka.
Dynamika aktywności systemu obrony i systemu przywiązania (który nam w takiej sytuacji karze wzywać pomocy innego człowieka) stanowi ten słynny "Liotti's model" - kiedy działają synergicznie w odpowiedzi na sytuację potencjalnie traumatyczną i ich działanie jest skuteczne, sytuacja może być wyjątkowo stresującą, ale ratujemy swoje życie, nie możemy więc mówić o traumie. Trauma zaczyna się wówczas, gdy nie działają skutecznie. Model Liottiego jest systemowy, bo każdy wykształcony przez niego psychoterapeuta poznawczo-ewolucjonistyczny jest z założenia psychoterapeutą systemowym. Koncepcja heterarchii zaś pomaga nam zrozumieć tak psychopatologię, która na bazie tego, o czym mówi Liotti's model się nadbudowuje, czyli strategie kontrolujące. Pomaga nam też zrozumieć przymierze terapeutyczne, które jak powiadał Liotti jest "alfą i omegą" psychoterapii PTSDc u dorosłych.
To model psychopatologii rozwojowej staramy się przybliżyć polskim psychoterapeutom już
16 grudnia br. w godzinach od 20.00 do 22.00
druga część
10 stycznia 2020 r. w godzinach od 20.00 do 22.00 poświęcona będzie omówieniu strategi kontrolujących rozwijających się po wczesnym przywiązaniu zdezorganizowanym we wczesnym dzieciństwie
Cena seminarium to 150 zł.
Na seminarium wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Formularz rejestracyjny na seminarium 16 grudnia dostępny jest tutaj
https://psycnet.apa.org/record/2011-21820-002
https://books.google.pl/books…
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17182493
https://www.researchgate.net/…/232516213_Disorganization_of…
https://psycnet.apa.org/record/1999-04187-011
https://www.frontiersin.org/articles/…/fpsyg.2019.00933/full