Ponowne odkrycie Pierra Janet - konferencja

“Praca Pierra Janet, która uprzedza działalność Freuda, stała się punktem wyjścia dla skutecznej terapii ciężkich zaburzeń umysłowych. Koncepcje Janeta nie zawsze są łatwe do zrozumienia dla czytelników (....), którzy wcześniej nie studiowali jego prac. Niniejsza książka -będąca zbiorem artykułów międzynarodowych ekspertów - pod redakcją naukową Giuseppe Craparo, Franceski Ortu i Onno van der Harta, odkrywa ponownie i wyjaśnia koncepcje Janet, łącząc je z teorią relacji z obiektem, teorią przywiązania, pracą Ferenczi'ego,  teorią junga i wieloma innymi współczesnymi nurtami psychoterapii. Artykuły te w pełni wyjaśniają głębię i rozległość koncepcji Janeta. "Ponowne odkrycie Pierra Janet. Nowe konteksty dla psychoanalizy" stanowi obowiązkową lekturę dla wszystkich zainteresowanych psychoterapiami psychoanalitycznymi, psychodynamicznymi, poznawczo-bechawioralną, relacyjnymi i psychoterapią traumy/dysocjacji.

Elizabeth Howell, autorka: "The Dissociative Mind and Understanding and Treating Dissociative Identity Disorder: A Relational Approach"

Miło nam ogłaszać, iż 23 maja 2023 r. w godzinach od 9.00 do 18.30 odbędzie się konferencja on line "Ponowne odkrycie Pierra Janet", w której zgodzili się wystąpić Onno van der Hart i Giuseppe Craparo, redaktorzy książki, którą mamy nadzieję wydać w języku polskim. Konferencję kierujemy do psychoterapeutów wszystkich podejść psychoterapii, terapeutów uzależnień, terapeutów EMDR, psychotraumatologów.

O organizacji konferencji: konferencja odbędzie się on line (platforma zoom)

O naszych prowadzących

Onno van der Hart psychotraumatolog. Prowadzi szkolenia i konsultacje w zakresie dysocjacji związanej z traumą i zaburzeń dysocjacyjnych. Emerytowany profesor psychopatologii traumy złożonej na Wydziale Psychologii Klinicznej i Psychologii Zdrowia na Uniwersytecie w Utrechcie w Holandii, był psychologiem/psychoterapeutą w kilku ośrodkach zdrowia psychicznego. Był członkiem rady redakcyjnej wielu czasopism naukowych i opublikował kilka książek z dziedziny traumy i dysocjacji, straty i żałoby oraz ponad 100 artykułów w recenzowanych czasopismach naukowych. Były prezes Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Stresem Traumatycznym, członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Hipnozy Klinicznej (ASCH). Jest uczonym w badaniach Pierre Janet, czego przykładem jest publikacja Giseppe Craparo, Francesca Ortu i Onno van der Hart, O. (red.) (2019)."Ponowne odkrycie Pierre Janet: Trauma, dysocjacja i nowy kontekst dla psychoanalizy. Londyn i Nowy Jork: Routledge.Wraz z Ellertem Nijenhuisem i Kathy Steele, pracował nad teoretycznym podejściem do dysocjacji osobowości związanej z traumą i modelem leczenia, który łączyzaburzenia psychiczne ze stresem traumatycznym. Ich wspólne wysiłki zaowocowały między innymi publikacją książki: "The Haided self: Structural dissociation and the treatment of chronic traumatization" (Nowy Jork/Londyn: W.W. Norton & Cie, 2006), za którą otrzymali Nagrodę Mediów im. Międzynarodowe Towarzystwo Badań nad Traumą i Dysocjacją (ISSTD). Powiązana książka to "Zaburzenia dysocjacyjne po traumie: trening umiejętności dla pacjentów i terapeutów autorstwa Suzette Boon, Kathy Steele i Onno van der Hart (Nowy Jork/Londyn: W. W. Norton & Co), za którą autorzy otrzymali nagrodę ISSTD 2011 Pierre Janet Writing Award za najlepszą pracę o dysocjacji. (Wydaną po polsku przez WUJ https://wuj.pl/ksiazka/zaburzenia-dysocjacyjne-po-traumie#oprawa-miekka-ze-skrzydelkami) Nowsza pokrewna publikacja to: Kathy Steele, Suzette Boon i Onno van der Hart Treating trauma-related dissociation: A Practical, integrative approach (Nowy Jork/Londyn: W. W. Norton & Cie, 2017), za którą w 2017 r. autorzy otrzymali od ISSTD nagrodę Pierre'a Janet.

Anna Maria Loiacono jest psychoterapeutką i psychoanalityczką o orientacji relacyjno-interpersonalnej.Freelancer, mieszka i pracuje we Florencji. Prezes Instytutu Psychoanalizy H.S. Sullivan z Florencji.

Giuseppe Craparo Psycholog, psychoanalityk i profesor nadzwyczajny psychologii klinicznej na Wydziale Nauk o Człowieku i Społeczeństwie (Uniwersytet Enna „Kore”). Od 2018 roku jest członkiem zarządu Włoskiego Towarzystwa Badań nad Stresem Traumatycznym, a od 2021 roku jest sekretarzem naukowym Association of Psychoanalytic Studies. W latach 2017-2019 był dyrektorem szkoły psychoterapii IPP (Lacanian Psychoanalytic Institute for training in Freudian Psychodrama) w Paul Lemoine Center w Palermo. Jest członkiem zarządu kilku krajowych i międzynarodowych czasopism naukowych z zakresu psychologii, psychoanalizy i psychopatologii, współredaktorem European Journal of Trauma & Dissociation (oficjalnego czasopisma European Society for Trauma and Dissociation) i współredaktorem (wraz z Vincenzo Carettim i Adriano Schimmenti) serii wydawniczej „Psychotraumatologia” (wydawca Fioriti). Jego badania i zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki uzależnień (addiction), traumy relacyjnej i dysocjacji.

Cena uczestnictwa: 420 zł./osoba

Zapisy przyjmujemy do 15 kwietnia. Ponieważ wiele osób prosiło o przesunięcie terminu rejestracji, by mogli przełożyć swoje obowiązki, bo nawet jeśli on line, to jednak możliwość zadania pytania Onno, Annie i Giusepe bezcenna, to takim prośbom trudno odmówić. Ogłaszamy więc, że termin został przedłużony do 10 maja. Dacie radę?

Zgłoszenia prosimy kierować na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (prosimy o podanie danych do wystawienia faktury, jeśli jest wymagana)