Traumatyczny rozwój, trauma przywiązaniowa - seminarium
"Relacje, w których ten, kto zwyczajowo opiekuje się dzieckiem, naraża je na doświadczanie przemocy fizycznej, nadużyć, poważnego zaniedbania emocjonalnego (neglect), wpływają w sposób stały na rozwój umysłowy i są uważane za zdolne do powodowania podatności na liczne i różnorodne zaburzenia psychiczne nie tylko w okresie dzieciństwa, lecz również w okresie dorosłości". Tak pisali Giovanii Liotti i Benedetto Farina we wstępie do książki: "Traumatyczny rozwój. Etiologia, klinika i terapia wymiaru dysocjacyjnego" Książka wydana została we Włoszech w 2011 roku, wydaliśmy polskie jej tłumaczenie w 2016 r. Od tego czasu, kiedy książka ta była wyjątkowo innowacyjna, wiele nowych książek poszerza naszą wiedzę na temat tego, co autorzy określili jako wymiar traumatyczno-dysocjacyjny. Pojawiły się też liczne publikacje wracające do myśli Pierra Janet. Wracamy też do myśli Harry Stack Sullivana.
Przybliżając te treści na temat traumy i dysocjacji, które poniekąd odłożone zostały kiedyś do lamusa, chcielibyśmy przez najbliższe miesiące przybliżyć też to, co na polu psychotraumatologii dzieje się w ostatnich latach, a dzieje się bardzo wiele. Poczynając od tego, w jakim świetle można opisać dziś to, co nazywamy traumą przywiązaniową, uznawaną za prototyp traumy relacyjnej, kiedy za "jednostkę obserwacji" przyjmiemy nie samego wyizolowanego ze swojego kontekstu relacyjnego noworodka, lecz diadę matka-noworodek (lub główny opiekun - noworodek) i jak to się przekłada na psychoterapię, kiedy zrobimy podobne przejście od psychoterapii "monopersonalnej" do psychoterapii, którą najbardziej ogólnie nazwać można diadyczną,
Tak w największym skrócie opisać można problematykę, którą będziemy zajmować się przez kolejne miesiące.
Program seminariów.
19 września, godz. 20.00 - 22.00 Autoregulacja i regulacja interaktywna - korzenie przywiązania.
Na seminariach o regulacji terapeuty mówiliśmy o tym, jakie znaczenie dla skuteczności psychoterapii ma umiejętność terapeuty monitorowania aktywności własnego autonomicznego układu nerwowego i jego regulacji. Terapeuta, który potrafi bowiem monitorować to, czy sam znajduje się we własnym oknie tolerancji i w przypadku, gdy aktywacja jego autonomicznego układu nerwowego przestaje być aktywacją układu brzuszno-wagalnego (czyli staje się taką aktywacją, która przekracza jego okno tolerancji), stanowiącego neuronalną bazę dla "bycia w relacji" tak z sobą samym, jak i pacjentem, potrafi monitorować aktywację pacjenta i poprzez proponowanie krótkich oddziaływań somatycznych doprowadzić do tego, by on sam i pacjent znajdowali się ponownie w oknie tolerancji. Szkolenie było wyjątkowo praktyczne. Na seminarium o autoregulacji i regulacji interaktywnej przedstawimy zaś model, na którym ta wiedza praktyczna się opiera.
Prowadząca - mgr Hanna Michalska
Cena uczestnictwa 80 zł.
Link do formularza rejestracyjnego tutaj
Osoby, które chciałyby dokonać płatności tradycyjnym przelewem prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Osoby, które chciałyby otrzymać fakturę prosimy o podanie danych do jej wystawienia.