Fundacja Przyjaciele Martynki

Luigi Cancrini: "Wysłuchać dziecka. Psychoterapia "odebranego dzieciństwa" - zapowiedź książki

Taką książkę zamierzamy zaproponować wszystkim, którym dobro skrzywdzonego dziecka leży na sercu i wierzą, że przynajmniej warto spróbować mu pomóc. A by to zrobić trzeba i przed sobą i przed dzieckiem otwarcie przyznać, że ogrom cierpienia, jakie dziecku dane jest znosić, ten, kto chce pomóc jest w stanie wytrzymać.

Problematyka z pewnością trudna i niełatwa, jednak wobec wyników badań nad procesem neuroplastyczności mózgu w różnych okresach życia, warta podjęcia.

Sam układ książki jest bardzo oryginalny. Łączy bowiem analizę kryteriów diagnozy interpersonalnej opracowanych przez Lornę Smith Benjamin (która opracowała również "Rekonstrukcyjną terapię interpersonalną) - zachęcając nas w ten sposób do porzucenia redukcjonistycznego podejścia bazującego na teorii przywiązania - z wnioskami autora bazującymi na doświadczeniach pracy z dziećmi przebywającymi poza rodziną biologiczną, których ścieżki rozwojowe zmierzają już wyraźnie w kierunku rozwoju poszczególnych zaburzeń: borderline, osobowości antyspołecznej itd. (a więc przedstawiając perspektywę prospektywną).

Terapeuci dzieci i młodzieży znajdą w niej wiele inspiracji do terapii swoich małych pacjentów i młodzieży.