Fundacja Przyjaciele Martynki

Kalendarz wydarzeń

Trauma i interpodmiotowość - międzynarodowa konferencja
Od Piątek 20 Maj 2016 -  08:00am
Do Sobota 21 Maj 2016 - 05:00pm
Odsłon : 4847
Utworzył Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wyniki badań A. Schore’a wskazują jednoznacznie, że głównym predyktorem zaburzeń posttraumatycznych w okresie dorastania i dorosłości jest przywiązanie zdezorganizowane/zdezorientowane w pierwszym dzieciństwie. (Schore, 2002). 

Wielu badaczy oraz psychoterapeutów zajmujących się zaburzeniami posttraumatycznymi zgadza się z tezą, iż poznanie i zrozumienie mechanizmów traumatyzacji logicznie związane jest z doborem rodzaju oddziaływań wspierających i psychoterapii, które można podzielić na dwie ogólne kategorie: top down i bottom up.

Chcąc przybliżyć polskim badaczom i psychoterapeutom tą problematykę postanowiliśmy zorganizować konferencję, na której zaproszeni przez nas goście zgodzili się poruszyć następujące zagadnienia: 

  1. Przywiązanie a kompetencje rodzicielskie: AAIprof. Lavinia Barone

Mówić będzie m.in. na temat międzypokoleniowej transmisji przywiązania,  wpływie nierozwiązanych traum u rodzica na styl przywiązania u dziecka, (redaktor naukowy książki: „Ocena przywiązania u dorosłych”, którą mamy w tłumaczeniu – publikacja planowana na grudzień 2016)

  1. Przywiązanie i systemy motywacyjne – dr Giovanni Liotti.

Dynamika systemów motywacyjnych w traumie, przywiązanie zdezorganizowane/zdezorganizowane jako czynnik ryzyka psychopatologii, przywiązanie zdezorganizowane/zdezorientowane w pierwszym dzieciństwie i rozwój strategii kontrolujących, model psychopatologii i dysocjacji, diagnoza. (współautor - wraz z Benedetto Farina - książki: „Traumatyczny rozwój”, którą przygotowujemy do druku na maj 2016 r., oraz: „Systemy motywacyjne w rozmowie klinicznej” i „Porozumienie terapeutyczne”, których publikacje planujemy w następnym roku)

  1. Żałoba: jej rodzaje, diagnoza, wsparcie i terapia – dr Antonio Onofri

Przywiązanie a żałoba, nierozwiązana żałoba a międzypokoleniowa transmisja przywiązania (współautor książki: Żałoba. Psychoterapia poznawczo-ewolucyjna i EMDR – publikacja planowana w maju 2016)

  1. Stan zapalny, epigenetyka, odżywianie w traumie: znaczenie mniej widocznych obwodów nerwowych w procesie traumatyzacji i międzypokoleniowej jego transmisji – dr Sara Achilli, Real Way of Life
  2. Ciało a obwody nerwowe psychosomatyczne w traumie: czynniki, które faworyzują ich rozwój, mechanizmy funkcjonalne i dysfunkcyjne ciało-umysł posttraumatyczne, procesy somato-psychiczne, które mogą faworyzować ich przezwyciężenie – dr Fabio Sinibaldi, Real Way of Life

Ponieważ oprócz skoncentrowanej dawki wiedzy teoretycznej chcielibyśmy skupić się również na praktycznych aspektach diagnozy (terapii poświęcimy konferencję w grudniu), każdy dzień konferencji składał się będzie z dwóch części: wykładowej i warsztatowej.

W części "wykładowej" możliwe jest uczestniczenie on line: koszt każdej z tych części w wersji online to 100 zł. 

Miejsce Domu Lekarza w Katowicach, ul. Grażyńskiego 49a w sali 203
Cena konferencji: 500 zł
Wykłady można będzie obejrzeć on line