Fundacja Przyjaciele Martynki

Regulacja terapeuty - I edycja szkolenia

Niezależnie od wieku, przygotowania profesjonalnego i doświadczenia terapeuty, konfrontowanie się z sytuacjami bólu i cierpienia, nieuchronnie niesie pojawienie się reakcji
emocjonalnych i ryzyko psychopatologii, którego nie da się pominąć. Nawet jeśli terapeuta rozwinie wysoki próg tolerancji w odniesieniu do sytuacji, które okazjonalnie lub chronicznie, mogą wystawić na próbę jego równowagę psychiczną, niemniej jednak ryzyko bycia poważnie zaangażowanym w traumatyczne  doświadczenia osoby, którą wspiera, powinno być brane pod uwagę. Na polu superwizji klinicznych z kolegami, coraz częściej pojawia się problematyka tego, iż główną trudność niekoniecznie stanowi to, jaką technikę, czy też podejście zastosować, lecz występowanie nierozpoznanego przeciwprzeniesienia, które blokuje terapeutę. W relacji diadycznej, jak we wszystkich dynamikach przywiązania, intensywność arousal emocjonalnego  – nawet jeśli fundamentalny dla dobrego funkcjonowania terapii – sprawia, iż psychoterapeuta bardziej narażony jest na rozwój takich zaburzeń, jak: compassione fatigue, wtórna traumatyzacja, przeciwprzeniesienie traumatyczne, przeciwprzeniesienie przywiązaniowe, czy też nieprzepracowanych emocji terapeuty.

Cel szkolenia:

  • Identyfikacja trudności w pracy z pacjentami
  • Rozpoznawanie własnych markerów somatycznych
  • Techniki regulacji
  • Promowanie rezyliencji terapeuty

 

 

 

 

Terminy spotkań online
1° SPOTKANIE – 14 lutego 2022r. w godz. Od. 13.00 do 15.30

Trudności terapeuty: przedstawione zostaną wskazówki do identyfikacji ogólnych trudności, jakie może odczuwać terapeuta wrelacji z pacjentami lub/i specyficzne trudności, jakie może odczuwać w relacji z określonym pacjentem, określając cechy charakterystyczne pacjenta i to jakie może wzbudzać trudności u terapeuty.
2° SPOTKANIE – 21 lutego 2022 r. w godz. Od 13.00 do 15.30

Regulacja terapeuty w trakcie sesji: przedstawione zostaną podstawowe narzędzia do regulacji w trakcie sesji z pacjentem, w relacji z którym terapeuta odczuwa trudności.3° i 4° SPOTKANIE - 28 lutego 2022 r. oraz 7 marca 2022 r. w godz. Od 13.00 do 15.30

Compassion fatigue i przeciwprzeniesienie przywiązaniowe: ujęcie w ramy pewnych strategii charakterologicznych pacjentów, typu przeciwprzeniesienia i strategii radzenia sobie.

 

5° SPOTKANIE - 14 marca w godz. Od 13.00 do 15.30

Trauma i przeciwprzeniesienie: poruszona zostanie problematyka traumy oraz tego, na jakich poziomach może stanowić wyzwalacze (triggersy) dla terapeuty, który ze swej strony stosuje przeciwprzeniesienie oraz strategie radzenia sobie.

 

6° SPOTKANIE – 21 marca w godz. Od 13.00 do 15.30

Promowanie rezyliencji: omówione zostanie to, w jaki sposób można zwiększyć postrzeganie rezyliencji terapeuty, jako zadbanie o siebie samego i ochrony siebie w relacji terapeutycznej.

 

Prowadząca: dr Maria Puliatti, psycholog, psychoterapeuta, psychotraumatolog, certyfikowany superwizor psychoterapii sensomotorycznej, autorka licznych książek, m.in. “Regulacja terapeuty”, “Psychotraumatologia w praktyce klinicznej”.

 

Koszt uczestnictwa: uczestnictwo w I edycji szkolenia jest w promocyjnej cenie 950 zł zamiast 1200 zł. Dla osób, które wykupiły subskrypcję na książkę o regulacji terapeuty (która stanowi bazę dla niniejszego szkolenia) koszt uczestnictwa wynosi 840 zł.    

Druga edycja planowana jest na początku następnego roku.

 Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.